Under the Louvre

2016 GROUP 1 STRADBROKE HANDICAP WINNER

UNDER THE LOUVRE retires to stud with nine wins and 14 placings and more than $1.8 millions in prize money. Incredibility, from 22 starts in black type company.

Under the Louvre either won or placed in 15 races, including 1st in the BRC Stradbroke Handicap (Gr.1) and 2nd in the MRC Oakleigh Plate (Gr.1) and SAJC Goodwood Stakes (Gr.1)

Under the Louvre is the best performer by Gr.1 winner EXCELLENT ART., who stood a few seasons in Australia, and he is, in turn a son of the outstanding speed influence PIVOTAL.

Another interesting aspect of Pivotal is that matched up with DANEHILL, he is running at a massive 18% Stakes performer to runners. So, being totally free of Danehill, Under the Louvre offers a rare outcross for breeders.

Under the Louvre is a serious horse and is not only a coup for Queensland but for all breeders.  When his progeny is up for sale, buyers in other states will remember his performance

Under the Louvre (AUS)

Sire:             Excellent Art (GB)
Dam:            Barcelona Girl (AUS)
Dam Sire:  Noverre
Born:            2010
Colour:        Bay Colt
Size:               16HH
Commenced Stud Duties:    2017
Service Fee:    $7,700 (GST inc)

 

 

Contact Direct

Michael Grieve |  Phone :  0413 331 189    Email:    michael@grandviewstud.com.au

Mark Farmer    |   Phone:   0431 280 154    Email:     mark@grandviewstud.com.au

Under the Louvre Pedigree

EXCELLENT ART (GB)
B. 2004
GW 4 wins
f:717 r:662 w:411 SW:21
Pivotal
Ch. 1993
GW 4 wins
f:1549 r:1243 w:902 SW:138
Polar Falcon
B. or Br. 1987
GW 5 wins
f:448 r:377 w:280 SW:36
Nureyev Northern Dancer 2
Special 5
Marie d’Argonne Jefferson 1
Mohair 8
Fearless Revival
Ch. 1987
SP 2 wins
f:12 r:9 w:7 SW:1
Cozzene Caro 3
Ride the Trails 4
Stufida Bustino 1
Zerbinetta 7
Obsessive
Blk. or Br 1993
SP 1 win
f:12 r:10 w:6 SW:1
Seeking the Gold
B. 1985
GW 8 wins
f:935 r:767 w:552 SW:92
Mr. Prospector Raise a Native 8
Gold Digger 13
Con Game Buckpasser 1
Broadway 5
Secret Obsession
Blk. or Br 1986
Wnr 1 win
f:11 r:9 w:8
Secretariat Bold Ruler 8
Somethingroyal 2
Ann Stuart Lyphard 17
Miss Carmie 23
BARCELONA GIRL (AUS)
B. 2005
NR
f:4 r:4 w:3 SW:1
Noverre
B. 1998
GW 5 wins
f:836 r:727 w:518 SW:28
Rahy
Ch. 1985
GW 6 wins
f:1126 r:854 w:588 SW:91
Blushing Groom Red God 8
Runaway Bride 22
Glorious Song Halo 2
Ballade 12
Danseur Fabuleux
B. 1982
SP
f:11 r:9 w:8 SW:2
Northern Dancer Nearctic 14
Natalma 2
Fabuleux Jane Le Fabuleux 13
Native Partner 7
Sri Lanka
B. 1997
Wnr 6 wins
f:10 r:9 w:8 SW:1
Sri Pekan
B. 1992
GW 5 wins
f:1063 r:954 w:580 SW:43
Red Ransom Roberto 10
Arabia 6
Lady Godolphin Son Ange 23
Flying Needles 21
Momentaire
Ch. 1986
SW 2 wins
f:11 r:11 w:7 SW:1
Marscay Biscay 2
Heart of Market 4
Salamaura Sostenuto 2
Vista Anna 22

 

Under the Louvre Race Record

(in Australia)

Age Runs 1st 2nd 3rd Earnings
2 3 2 A$32,000
3 8 3 2 A$136,001
4 9 3 4 2 A$382,400
5 9 1 3 2 A$1,211,300
6 7 1 A$66,000
Totals: 36 9 8 6 A$1,827,701
At 2 : MRC BMW 2YO H. (1200m)
Swan Hill JC Murray Downs Maiden P. (1000m)
At 3 : MRC Charter Keck Cramer H. (1200m)
MVRC Jeep Don’t Hold Back H. (1200m)
MRC (Mornington) Nepean Waste H. (1200m)
3d VRC AR Creswick Series Final S., L (1200m to Pyrrolic and Hard Stride)
At 4 : VRC Headquarters Tavern S., L (1400m beating Lucky Hussler and Our Hand of Faith)
MRC (Mornington) Hareeba S., L (1200m beating Scarlet Billows and Magnus Lad)
MVRC 1print H. (1200m)
2d MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m to Shamal Wind and beating Fast ‘n’ Rocking)
Moonga S., Gr.3 (1400m to Lucky Hussler and beating Generalife)
VRC Sofitel H., L (1400m to Late Charge and beating Extra Zero)
MRC Anniversary Vase, L (1400m to Amorino and beating Marianne)
3d SAJC Goodwood H., Gr.1 (1200m to Flamberge and Lord of the Sky)
At 5 : BRC Stradbroke H., Gr.1 (1400m beating Black Heart Bart and The Virginian)
2d SAJC Goodwood S., Gr.1 (1200m to Black Heart Bart and beating Supido)
VRC Bobbie Lewis H., Gr.2 (1200m to Churchill Dancer and beating Gregers)
MRC Moonga S., Gr.3 (1400m to Vashka and beating Coronation Shallan)
3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1 (1400m to Stratum Star and Disposition)
Bel Esprit S., L (1100m to Sheidel and Girl Guide)
4th MRC Kevin Heffernan S., Gr.3 (1300m)
At 6 : 2d MRC Heath S., Gr.3 (1100m to Redzel and beating Santa Ana Lane)
4th VRC Bobbie Lewis H., Gr.2 (1200m)